Ana Sayfa | Java Nedir | Java Sürümleri | Java ne işe yarar | Java Testi

Java Nedir - Tarihçe

Java Vektörel Logo1995 yılından beri, Java dünyamızı değiştirdi. . . ve beklentilerimizi de.. Günümüzde, teknolojinin hayatla bu kadar iç içe olduğu bir dönemde, her an her yerde uygulama ve içerik ile bağlantı kurabileceğimizi kanıksıyoruz. Java'nın var oluşu sebebiyle dijital cihazların daha akıllı, daha işlevsel ve çok daha eğlenceli olmasını bekliyoruz.

90'lı yılların başlarında ağ bilgisayarlarının gücünü günlük hayatın faaliyetlerine yaymamız köklü bir vizyondu. 1991 yılında "Yeşil Takım" olarak adlandırılan küçük bir grup Sun mühendisi, bilgisayar teknolojisinde gelecek dalganın dijital cihaz tükecitileri ve bilgisayarların birleşmesi olacağına inanmışlardı. James Gosling önderliğindeki grup, geceli gündüzlü çalışma yaparak dünyada devrim yapacak programlama dilini oluşturmuşlardı – Java.

Yeşil Takım yeni dillerini, asıl olarak dijital kablo televizyon sanayisini hedef alan interaktif ve seyyar bir kol ile tanıtmışlardı. O zamanki konsept maalesef onlar için çok gelişmişti. Ancak yeni yeni başlayan Internet için uygundu. Grup, 1995'te Netscape Navigator Internet tarayıcısının Java teknolojisi ile birleşeceğini duyurmuştu.

Günümüzde Java yalnızca Internet ile nüfuz etmiyor, aynı zamanda günlük hayatımıza güç veren bir çok uygulama ve cihazın görünmeyen gücüdür. Mobil cihazlardan seyyar cihazlara, oyun ve navigasyon sistemlerinden e-ticaret çözümlerine, Java her yerde!